Som na podnikanie pripravený?

Každý z nás sa z času na čas stretne s radami ako
“Nečakaj na ideálny čas, ten je tu a teraz” alebo
“Nikdy nebudeš dokonale pripravený, stačí začať” 

Prečo si myslím, že tieto výroky len dávaju falošné nádeje nepripraveným a vedú ľudí priamo k neúspechu v ich podnikateľských snoch? 

Existuje jeden faktor v podnikaní, v ktorom nezrelosť neveští nič dobré a to už dávno predtým ako sa do podnikania vlastne pustíme. 

Mnohé veci sa o podnikaní musíme učiť tak povediac “za jazdy” a väčšinou je to aj správne, riešiť úlohy krok po kroku a postupne tak nadobúdať nové zručnosti a znalosti.

Avšak ak sa do podnikania pustíme bez základov finančnej gramotnosti odsúdime svoj vlastný projekt na zánik. 

Podnikanie je veľmi prísny učiteľ finančnej gramotnosti„. 

Do dnes spomíname na náš prvý projekt, z ktorého sme zisk použili na zimnú lyžovačku a na nákup ďalšieho tovaru sme museli znovu zarobiť na brigáde.

Našťastie sme tieto lekcie dostali už počas štúdia na škole a dnes sú to pre nás to len úsmevné spomienky.

Dobrou správou je, že sa na to môžeme pripraviť. Za základné meradlo pri chápaní financií môžeme považovať naše osobné financie.

  • Čo vám hovoria vaše účty mesiac čo mesiac, dokážete plánovať svoje výdavky?
  • Máte rezervu, ktorá pokryje vaše výdavky po dobu šiestich mesiacov?
  • Optimalizujete svoje náklady a efektívne pracujete so ziskom?
  • Viete si vytvoriť stratégiu a chrániť sa pred možnými rizikami, či krízou?
  • Dokážete dodržať svoje plány a všetky svoje účty platiť na čas?

Ak ste na všetky tieto otázky odpovedali kladne je vysoká pravdepodobnosť, že ste dosiahli finančnú gramotnosť, ktorá vám bude významne pomáhať v prvých krokoch na ceste za vašim podnikateľským snom.

Len v prípade, že máte tieto základy zvládnuté, môžete svoje investície, pasívne príjmy a podnikanie ako také posunúť bližšie ku hviezdam. 

Znie to tak jednoducho, ale i napriek tomu štatistiky hovoria, že na Slovensku je momentálne menej ako 10% finančne gramotných ľudí.

Ak vám teraz napadlo, že to môže mať čo dočinenia s faktom že približne 90% novo vzniknutých firiem skrachuje v prvých rokoch existencie, pravdepodobne máte pravdu. 

Tento faktor je zároveň tým najtajomnejším.

Otázky čo s peniazmi robiť ostávajú len v kruhu rodiny, ktorá sa spolieha na klasickú hierarchiu, starší má pravdu, no vzhľadom na to, ako veľmi sa svet za posledných 15 rokov zmenil, už len málo kedy ostáva toto pravidlo pravdou. 

To najjednoduchšie čo môžeme urobiť  v prípade, že sa chceme zlepšiť, naučiť nové veci a nadobudnúť schopnosť sebavedomého rozhodovania v oblasti peňazí je otvoriť svoje oči a uši a to ešte pred tým ako posunieme svoje podnikanie na ďalšiu úroveň.

Učiť sa, čítať a otvárať túto tému s ľuďmi ktorých obdivujeme a s našimi blízkymi, hrávať sa cashflow alebo monopoly a to aj s deťmi.

A teda ak ste ešte nemali to šťastie čítať knihu Bohatý otec, chudobný otec od Roberta Kyiosakiho je to určite skvelý prvý krok, práve táto kniha i nám pred piatimi rokmi otvorila dvere do poznávania financií.

Zvyšujte svoje šance v podnikaní a študujte ako pracovať s peniazmi a výsledky nenechajú na seba dlho čakať.

Ak chcete zistiť ako môžete aj vy pasívne zarábať 100vky eur mesačne kliknite na >>tento odkaz <<

  • Odhalili sme systém, ako si môžeš vybudovať online biznis s rozpočtom len 100€