NAJČASTEJŠIE OTÁZKY

Ako dlho trvá vytvorenie knihy?

Vytvorenie knihy od trvá 5 – 7 dní. Čas pri tvorbe knihy, samozrejme, vo veľkej miere závisí od toho, či publikujete vlastnú tvorbu, alebo to necháte na skúsených kreatívcov. V druhom prípade treba rátať s niekoľkými dňami na doručenie projektu.

Koľko stojí vytvorenie knihy?

Cena vytvorenia kníh je rôzna záleží to napríklad od počtu slov alebo žánra. Spravidla ale platí, že kniha ktorá má 5 000 slov stojí zhruba od 45 – 60 eur.

Môžem publikovať knihu pod vlastným menom?

Naše knihy sme sa rozhodli publikovať pod vymysleným menom "penname". Meno meníme podľa toho v akej oblasti publikujeme knihu, sú oblasti kde sa prirodzene darí viac ženám a naopak kde sú úspešnejšími a dôveryhodnejšími autormi muži. Ako hlavný benefit v tom vidíme ochranu nášho súkromia, a taktiež je to "poistka" v prípade, že by sa knihe nedarilo podľa predstav. Je jednoduchšie vymyslieť si nové meno a skúsiť to znova. Samozrejme ak sa časom rozhodnete, že knihe sa darí dostatočné dobre na to, aby ste ju publikovali pod vlastným menom, môžete tak kedykoľvek urobiť.

Aká dlhá musí byť kniha?

Odporúčame vám začať s kratšou knihou, aby ste udržali svoje výdavky čo najnižšie. Potom neskôr, keď sa kniha začne predávať a vy začnete dostávať recenzie, následne nato ju môžete zlepšovať a pridávať obsah.

Môžem zverejniť vlastnoručne napísanú knihu?

Áno. Je to najekonomickejší spôsob zárobku.

Je v tomto biznise veľa konkurencie?

Na Amazon chodia milióny zákazníkov, ktorí nakupujú v rôznych kategóriách. Tento trh je obrovský a každý má možnosť „odhryznúť si z koláča“. Druhou vecou je to, že sa od konkurencie môžete inšpirovať a odlíšiť sa.

Môžem knihu po publikovaní upravovať?

Áno, vo svojom KDP účte.

Koľko hodín sa musím venovať knihe?

V začiatkoch je to niekoľko hodín denne. Neskôr sa počet znižuje, keďže sa zameriavate na optimalizáciu a marketing knihy.

Potrebujem copyright – autorské práva na publikovanie?

Pri objednaní napísania knihy spisovateľom mu tiež posielate dokument o tom, že výhradným autorom knihy budete vy.

Kedy dostanem peniaze za predané knihy?

Amazon vypláca peniaze po 60 dňoch. Takže ak publikujete knihu v mesiaci január prvýkrát vám prídu peniaze za januárové predaje v marci. Následne počas apríla dostanete peniaze za február a tak ďalej.

Je potrebné platiť mesačné členstvo v KDP?

Nie, zaregistrovanie do Kindle Direct Publishing je zadarmo.

Ako dlho môže trvať, kým moja kniha začne zarábať?

Kniha sa môže začať predávať takmer okamžite po publikovaní, preto v mnohých prípadoch je to menej ako 24 hodín. Na tom, ako rýchlo kniha začne zarábať, je kľúčové to, ako je kniha nastavená a spracovaná, koľko stála jej výroba a s čím všetkým ste na začiatku oslovili profesionálov. Treba však mať na pamäti, že kniha, ktorá nám zatiaľ zarába najlepšie nebola našou prvou publikáciou.

Čo sa považuje za krátku vs dlhú knihu?

Samozrejme je to veľmi všeobecný pojem, kedy je kniha krátka a kedy už je dlhá, zväčša sa riadime počtom strán už existujúcich kníh v danej kategorií. Vo všeobecnosti je kniha okolo 5 000 až 7 000 slov (20-30 strán) krátka. Stredne dlhé knihy majú maximálne do 100 strán, a viac ako 100 stranové knihy môžeme považovať za dlhé.